30

بازدید مدیر موزه صنعت نفت غرب کشور از نخستین نمایشگاه

روز یکشنبه اول تیرماه 1399 مهندس ملایری، مدیر موزه صنعت نفت غرب کشور و خانم پریسا جلیلیان از مدیریت موزه صنعت نفت غرب کشور از نمایشگاه اسناد تاریخی  نهضت ملی شدن صنعت نفت در کرمانشاه بازی دید به عمل آورد. در این نمایشگاه که با همکاری انجمن ایرانی تاریخ استان و پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی غرب کشور تهیه شده بود، مهندس ملایری ضمن ابراز  خرسندی از برگزاری این نمایشگاه، خواستار همکاری دانشگاه و موزه نفت جهت پیشبرد اهداف موزه و افتتاح موزه صنعت نفت غرب کشور شدند.

   ملایری در ادامه سخنان خود عدم همکاری برخی نهادهای زی ربط را جهت ایجاد بستر مناسب برای تکمیل موزه در بخش‌های مختلف را از مشکلاتی ذکر کردند که رفع آن‌ها نیازمند همراهی جامعه علمی و دولتی است. دکتر بهرامی، رئیس انجمن ایرانی تاریخ استان کرمانشاه نیز احداث مرکز اسناد نفت غرب کشور با همکاری دانشگاه رازی و کارشناسان این حوزه را یکی از راه‌های حفظ میراث تاریخ نفت در غرب کشور ذکر کردند.

 رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی غرب کشور دکتر  بهرامی، ضمن خوش آمد به مدیران صنعت نفت استان، بیان داشتند که با همکاری و حمایت وزارت نفت و شرکت نفت پالایشگاه و مرکز اسناد و موزه نفت در زمینه‌های تاریخی ، سیاسی ،اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی تدارک دیده است که امید است نتایج بخش‌های از آن به‌زودی در اختیار جامعه علمی کشور قرارگیرد .دکتر روح‌الله بهرامی با توجه به زمینه‌ها و قابلیت‌های گسترده‌ای که مطالعات نفت در ابعاد مختلف خود اعم از صنعتی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در استان کرمانشاه دارد، ضمن ابراز خرسندی از اقدامات به عمل آمده در تأسیس موزه و آرشیو صنعت نفت غرب کشور در استان کرمانشاه ابراز امیدواری کرد که با همکاری انجمن ایرانی تاریخ و دانشگاه رازی بتوان با توسعه و گسترش این موزه و رفع مشکلات آن در داخل استان پرداخت و زمینه‌های لازم برای گسترش توریسم صنعتی، تحقیقات تاریخی و اسنادی در حوزه مطالعات نفت به عمل آید.

 خانم ازره، به‌عنوان متخصص حوزه تاریخ نفت کرمانشاه، بر لزوم همکاری‌ها متقابل، اهمیت اسناد، برگزاری نمایشگاه‌های مرتبط با تاریخ نفت و معرفی کرمانشاه به‌عنوان قطب تاریخ نفت کشور تأکید نمودند و طرح تدوین اسناد و مدارک تاریخ نفت کرمانشاه از آغاز تا کودتای 28 مرداد 1332ش.  و تألیف کتاب مقدمه‌ای بر تاریخ تحولات نفت کرمانشاه از آغاز تا کودتای 28 مرداد 1332ش. را از طرح‌های در دست اقدام توسط ایشان و دکتر روح‌الله بهرامی ذکر کردند که نیازمند همکاری و حمایت وزارت نفت است.


شناسه : 8389304