نخستین نمایشگاه اسناد تاریخی نهضت ملی شدن صنعت نفت در کرمانشاه به همت پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی غرب کشور و با حمایت معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه رازی و انجمن ایرانی تاریخ مرکز کرمانشاه در مورخ 12 خرداد 1399با حضور جناب آقای دکتر اعلمی آل آقا ریاست محترم دانشگاه، جناب آقای دکتر فرزاد ویسی معاون محترم پژوهش و فناوری و اعضاء هیئت رئیسه دانشگاه، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی افتتاح گردید.

فرشته ازره، مجری نمایشگاه و کارشناس مسائل تاریخی نفت در غرب کشور اظهار داشت، در این نمایشگاه حدود یکصد برگ سند تاریخی در قالب پوستر، استند و عکس در ابعاد و زوایای مختلف، رویداد نهضت ملی شدن صنعت نفت در کرمانشاه را در بخش‌های: نفت و مسائل کارگری در کرمانشاه، احزاب، مطبوعات، نیروهای سیاسی و نظامی کرمانشاه در جریان نهضت ملی شدن صنعت نفت، اصناف، بازاریان و عامه مردم کرمانشاه در نهضت ملی شدن صنعت نفت، خلع ید از شرکت نفت ایران و انگلیس در کرمانشاه و قیام 30 تیر1331 در کرمانشاه جهت بازدید عموم به خصوص دانشگاهیان به نمایش گذاشته شد.

همچنین خانم ازره بیان داشتند، باتوجه به اینکه منطقه کرمانشاه سرآغاز نخستین اکتشافات نفت در ایران بوده و در تاریخ تحولات غرب ایران نیز نقش مهمی ایفا کرده، در تحقیقات تاریخی درباره این منطقه فعالیت چندی صورت نگرفته است. از همین رو اسناد تاریخی به‌عنوان مهم‌ترین منبع در بررسی تاریخ تحولات و اکتشافات نفت در کرمانشاه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. وی تصریح کرد که به همین علت یکی از اهداف و اهمیت‌های این نمایشگاه در این است که برای نخستین بار به مدد اسناد و مدارک آرشیوی، گوشه‌ای از تاریخ تحولات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کرمانشاه را در طی سال‌های ۱۳۲۷ش. تا ۱۳۳۱ش. به تصویر می‌کشد. همچنین لازم به ذکر می‌باشد قبل از شروع نمایشگاه نخستین اثر مستقل علمی درباره تاریخ نفت کرمانشاه، تحت عنوان: «بررسی تاریخ تحولات نفت در کرمانشاه، از آغاز تا کودتای 28 مرداد 1332ش.» توسط خانم فرشته ازره در قالب پایان‌نامه به سرانجام رسیده است و طرح‌های دیگری نیز در حال تدوین می‌باشند. این نمایشگاه که نخستین نمایشگاه اسناد

تاریخی نفت در غرب کشور است، قرار بود و  تا 30 مرداد

 1399 روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح لغایت 13 ظهر برای بازدیدکنندگان فعال بود.

 

آخرین اخبار